W pamiętnym roku Pańskim w 1933 w gminnej radzie w Jangrocie padła myśl założenia Straży Pożarnej. Organizatorami jednostki byli:
Wójt Orczyk Stanisław
Proboszcz Tadeusz Tekieli
Radny Mikołaj Żerdka
Radny Wypasek Wincenty
Radny Rdest Jan
Radny Osuch Jan
Jednostka OSP w Jangrocie powstała na bazie tzw. trójek stróżów nocnych powołanych w 1918 roku przez ówczesne władze gminy. Obowiązkiem stróżów było obchód całej wsi w nocy i alarmowanie przez bicie w stalowy gong, których było w naszej wsi około 8. W roku 1933 zastąpiono gongi trąbkami. Pierwsze zebranie druhów strażaków wybrano zarząd:
Prezes Mikołaj Żerdka
Naczelnik Andrzej Kuś
Zastępca naczelnika Władysław Kowal
Skarbnik Jan Rdest
W lutym 1936 roku zarząd gminy w Jangrocie w składzie, wójt Stanisław Orczyk z Imbramowic, Józef Pacia z Gołaczew i Mikołaj Żerdka, Wincenty Wypasek podjęli decyzję o budowie strażnicy w Jangrocie. Plac na budowę strażnicy wyznaczyli na tzw. „nawsiu” przy działce należącej do szkoły. Już póĽna jesienią strażnica była oddana do użytku, przy dużym wkładzie społeczności Jangrota w jej budowie. Konstrukcja budynku drzewiana obita szczelnie deskami o wymiarach 11m na 7,5m z jednym murowanym z kamienia garażem pod budynkiem o wymiarach 7,5 na 3,5m. Od tego to czasu straż ochotnicza organizowała huczne zabawy ludowe z czego dochód przeznaczała na zakup sprzętu.
W 1937 roku ze środków własnych OSP i dotacji zarządu gminy zakupiono pompę ręczną tzw. „sikawkę” do gaszenia pożarów. Od tego roku nie była prowadzona kronika aż do roku 1985.
Uroczystości jubileuszowe OSP w Jangrocie w dniu 26 maja 1985r (50 lecie). Ufundowanie sztandaru i przekazanie w tymże dniu. 19 maja 1985 poświęcenie w kościele.
W uroczystości udział wzięli: Komendant Wojewódzki w Krakowie płk. Mieczysław Feliks, prezes Woj. Zarządu OSP dyr. Zdzisław Nowak i Prezes ZG. OSP Stanisław Przybek oraz mieszkańcy Jangrota i innych miejscowości. W Jubileuszu brało udział 12 jednostek OSP.
Uroczystości otworzył Prezes OSP Jangrot Wypasek Czesław. Ówczesny zarząd OSP Jangrot przedstawiał się następująco:
Prezes Wypasek Czesław
Naczelnik Bryzik Ryszard
Z-ca Naczelnika Gamrat Tadeusz
Skarbnik Bieniecki Czesław
Sekretarz Kuś Krzysztof
Gospodarz Wypasek Stanisław
Najstarsi druhowie, którzy wzięli również udział w Jubileuszu:
Beniek Józef
Kuś Andrzej
Żaba Stanisław
Kowal Stanisław
Bryzik Jan
Zaręba Jan
W tym czasie nasza jednostka miała na wyposażeniu jeden wóz bojowy GBAM, trzy motopompy oraz pozostały sprzęt gaśniczy.
O 1984 roku OSP Jangrot czyniła starania o remont budynku po byłej radzie gminy. Niestety nikt nie chciał im pomóc. Budynek był zdewastowany, a dach częściowo zawalony. Strażacy podjęli decyzję o przejęciu budynku przez OSP i jego remont.
Ten to budynek został wybudowany w latach 1902-1905 pod zaborem Rosyjskim. Wykonawcą był Kazirod z Pazurka. W zamian otrzymał od Cara Mikołaja II wypłatę w złotych rublach.
17 maj 1987 przekazanie wozu bojowego Star GBA, którego dokonała St. Chor. Anna Wyskwar. Uroczystość odbyła się na placu przed remizą z udziałem sąsiednich jednostek OSP oraz mieszkańców. W tym roku straż ma na stanie dwa wozy bojowe, cztery motopompy i sprzęt towarzyszący.
W styczniu 1988 na walnym zebraniu OSP wybrano zarząd:
Prezes Czesław Wypasek
Naczelnik Czesław Bieniecki
Z-ca Naczelnika Lucjan Gajda
Skarbnik Adam Kowal
Sekretarz Kuś Krzysztof
Gospodarz Stanisław Wypasek
17 wrzesień 1988, uroczystości dożynek gminnych oraz przekazanie budynku po byłej gminie do użytku OSP.
W dniu 27 grudnia 1998 zakupiono samochód Lublin II ze środków własnych OSP oraz dotacji z Urzędu Gminy.
2 lipca 2000r. Państwowa Straż Pożarna Olkusz przekazała odpłatnie samochód pożarniczy Star 244 dla naszej OSP.
Styczeń 2006 wybrano zarząd:
Prezes Gajda Lucjan (rok póĽniej zrzekł się funkcji a jego następcą został Dh. Gajda Łukasz)
Naczelnik Bieniecki Jacek
Z-ca Naczelnika Gajda Łukasz
Skarbnik Kowal Zbigniew
Sekretarz Wypasek Damian
Gospodarz Sarecki Grzegorz
Członek zarządu Osuch Adam
Członek zarządu Gajda Krzysztof
Komisja rewizyjna:
Przewodniczący Bryzik Ryszard
Sekretarz Wypasek Czesław
Członek Rachował Władysław
22.06.2008 poświęcenie samochodu pożarniczego Iveco GBA. Samochód został zakupiony we Francji, środki na zakup zostały przekazane z KSRG, UG Trzyciąż oraz ze środków OSP.
Lipiec 2010 Pierwsze w historii Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze, które odbyły się w gminie Trzyciąż i był zorganizowane na boisku sportowym w Jangrocie.
OSP Jangrot, która brała udział jako jedna z dwóch jednostek z gminy zajęła dobre szóste miejsce.
Dwa lata wcześniej tj. w 2008 OSP Jangrot wygrała zawody gminne w Glanowie.
15 wrzesień do 15 listopad 2010 Remont remizy OSP Jangrot za kwotę 100 000 zł. Pieniądze zostały pozyskane, z Urzędu Marszałkowskiego (40 tys.), w konkursie na projekt „Małopolskie Remizy” OSP Jangrot zajęła trzecie miejsce w województwie ze 165 jednostek, które ubiegały się o dotacje. Resztę pieniędzy tj. (60 tys) przekazał Urząd Gminy Trzyciąż. Za te pieniądze zostały wymienione drzwi garażowe, zewnętrzne i wewnętrzne, podłoga na sali tanecznej, remont łazienki, kuchni, zakup stołów i stołków, wymiana okien, malowanie, elektryka, itd…
W tym czasie OSP Jangrot dysponowuje sprzętem.
Samochody: GBA 2.9/16 Iveco, GBA 2.5/16 STAR 244, GLM Lublin II, SLOp Polonez.
Pompy: Honda, Peugeot, Polonia.
Listopad 2010 Pierwszy raz w historii Naszej Straży została założona strona internetowa, przedstawiająca historię, wyposażenie, akcje oraz wiele innych ciekawostek naszej OSP. Założycielem i prowadzącym stronę został druh Poseł Łukasz.
Styczeń 2011 Na walnym zebraniu sprawozdawczo wyborczym został wybrany nowy zarząd oraz komisja rewizyjna, która prezentuje się następująco:
Zarząd:
Prezes: Bieniecki Jacek
Naczelnik: Żerdka Michał
Z-ca Naczelnika: Gajda Krzysztof syn Jana
Skarbnik: Kowal Zbigniew
Sekretarz: Wypasek Damian
Gospodarz: Kowal Jan
Członek zarządu: Gajda Krzysztof syn Józefa
Członek zarządu: Wypasek Czesław
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący: Bryzik Ryszard
Sekretarz: Gamrat Tadeusz
Członek KR: Kowal Tadeusz
Listopad 2015 rok – Zakup nowego samochodu średniego ratowniczo-gaśniczego MAN TGM 13.290
Samochód zakupiono za kwotę 579.960,00 zł, którą to pozyskano ze środków Gminy Trzyciąż, Zarządu Wojewódzkiego OSP w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie, środków własnych OSP.
Samochód został skarasowany przez firmę MOTO-TRUCK z siedzibą w Kielcach, która została wyłoniona w przetargu na zakup i dostawę średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Jangrot. Jest to drugi fabrycznie nowy samochód w historii Naszej OSP po samochodzie GBM Lublin.
W dniu 30.01.2016r odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w remizie OSP Jangrot. Skład Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej został niezmieniony po jednogłośnym głosowaniu Walnego Zebrania.
Dnia 01.05.2016 na palcu przed remizą OSP Jangrot odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie nowego wzoru sztandaru oraz samochodu ratowniczo-gaśniczego MAN. Poświęcenia dokonał ks. Biskup Grzegorz Kaszak. W czasie uroczystości złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczono OSP Jangrot, złotym znakiem związku dh. Wypasek Czesław, medalem honorowym im. „Bolesława Chomicza” dh. Kuś Krzysztof, złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa 7 druhów, srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa 8 druhów, brązowy medalem za zasługi dla pożarnictwa 11 druhów, odznakom Wzorowy Strażak 2 druhów. Na uroczystość przybyło 18 pocztów sztandarowych.
Poczet flagowy
1. dh. Gajda Krzysztof s. Jana
2. dh. Poseł Marcin
3. dh. Gorgoń Grzegorz
Poczet sztandarowy (nowy)
1. dh. Sarecki Grzegorz
2. dh. Kuś Szczepan
3. dh. Rdest Bartłomiej
Poczet sztandarowy (stary)
1. dh. Gajda Krzysztof s. Józefa
2. dh. Pigulak Czesław
3. dh. Dybich Rafał